Menu Zamknij

Moda męska 1970 roku – kicz i oryginalność w jednym?

Popularne spodnie dzwony, zwariowane kolory i ich połączenia, obcisłe fasony – nie, to nie karnawał. To w dużym skrócie charakterystyczne cechy męskiej mody lat siedemdziesiątych. Dziś prawdopodobnie takie stylizacje spotkałyby się z dziwnym spojrzeniem na ulicy – tak więc i ciężko szukać jakichkolwiek odniesień i inspiracji tymi strojami współcześnie – przynajmniej mówiąc ogólnie. W końcu nie można aż tak generalizować – każdy mężczyzna może wyrażać siebie jak tylko mu się podoba, nawet ubraniami sprzed pięćdziesięciu lat. Czym zatem wyróżniał się styl w modzie męskiej w latach osiemdziesiątych? Jakie stylizacje królowały na ekranie telewizora i na ulicach? Które ubrania uznać można za najbardziej popularne w tamtym okresie? O tym wszystkim poniżej.

W co ubierali się mężczyźni lat siedemdziesiątych?

Bez wątpienia lata siedemdziesiąte można zaliczyć do jednych z najbardziej charakterystycznych w historii mody – nie tylko męskiej. Dlatego to styl zaliczany obecnie do tych dla odważnych mężczyzn, podchodzących z dystansem do stylizacji. Czy po prostu styl do dobrej zabawy na tematycznej domówce. Co zatem zakładali ówcześni mężczyźni?

Lata siedemdziesiąte to olbrzymia różnorodność, którą ciężko jakkolwiek dokładnie opisać i zaszufladkować. Obok hippisów, na ulicach miast pojawiali się fani disco – z ubraniami pełnymi kolorów oraz błyszczących cekinów. Swój triumf święcił poliester w kolorach niezwykle jaskrawych, w zasadzie znanych na przykład z piór papugi. Za absolutny męski „must have” uważano również ubrania z głębokimi dekoltami, odsłaniające klatkę piersiową i opinające ciasno sylwetkę – doskonałym przykładem jest tutaj sweterek ze sznurowanym dekoltem. Absolutny hit jeśli chodzi o męską modę tego okresu. Dopiero późniejsze lata siedemdziesiąte przyniosły modzie męskiej trochę stonowania i wyciszenia. 1979 rok to już przede wszystkim odcienie bieli, czerni, szarości i kolorów ziemi. Popularne stały się płaszcze, marynarki oraz tweedowe garnitury i apaszki – więc można powiedzieć, że narodziła się zupełnie nowa epoka. 

Styl hippie – czym się wyróżnia?

Styl hippie rozwijał się w latach siedemdziesiątych bardzo prężnie. Obok cekinowego stylu disco na ulicach obserwować można było stylizacje wyrażające wolność, radość z życia, w także równość – to właśnie styl hipisów. Ich zestawy ubrań dobierane były z przymrużeniem oka – pełne były pstrokatych wzorów oraz kolorów. Jako odpowiedź na ponurą i szarą codzienność. Filozofię peace and love uzupełniały rozkloszowane dzwony, buty na platformie, frędzle, kwiatowe patterny oraz geometryczne wzory.

Współczesne inspiracje – czy to możliwe?

W prawdzie styl lat siedemdziesiątych uznać możemy za nieco dziwny, aczkolwiek godny zapożyczania i czerpania z niego inspiracji współcześnie. Bo naprawdę jest z czego. Pominąć można kwestię zakładania na przykład kwiecistych dzwonów – ale ogładzona estetyka tego okresu już jak najbardziej odpowiada mężczyznom.

Na szczególną uwagę zasługuje luz oraz niezależność tych czasów. Połączenie luźnych spodni typu baggy z kamizelkami ozdobionymi frędzlami, czy koszulami z dużymi wzorami geometrycznymi doskonale wpiszą się w kanony współczesnej mody. Stylizację uzupełnić można skórzanymi bransoletami, rzemykami, bandanami oraz rzecz jasna okularami przeciwsłonecznymi. Styl hippie uwielbia wszystko co wygląda na „Eko” dlatego doskonale sprawdza się w połączeniu z barwami ziemi – modnie, stylowo, elegancko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.