Menu Zamknij

Ubrania sartorialne – czym tak właściwie są?

Język polski kryje wiele zapożyczeń – słów używanych niezwykle często, choć ich znaczenie często dla wielu osób pozostaje nieznane, lub niezbyt rozumiane. Właśnie tak jest w przypadku mody sartorialnej, ubrań sartorialnych, sartorialistów, czy przymiotnika sartorialny – co dokładnie one oznaczają? Nie są to jeszcze zbyt popularne wyrazy, jednak z pewnością coraz częściej są one używane w kontekście czasopism modowych, blogów, czy sklepów internetowych. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się nowemu słownictwu i wyjaśnić jego znaczenie. Czym tak właściwie są ubrania sartorialne i czym się one wyróżniają? Na czym tak właściwie polega styl sartorialny? O tym wszystkim poniżej.

Co oznacza pojęcie „sartorialny”?

Warto rozpocząć od wyjaśnienia czym tak właściwie jest sartoria. Jest to słowo, które wywodzi się z języka włoskiego – Wiadomo! W końcu jeśli chodzi o modę, musiała pojawić się ojczyzna dobrego stylu, nie tylko męskiego. Oznacza ono nic innego jak po prostu „krawiectwo”. Z czasem jednak znaczenie uległo nieco większemu rozszerzeniu i tak teraz „sartorialne” oznacza po prostu coś co jest stylowe, modne, eleganckie – najogólniej mówiąc „nawiązujące do klasyki”. Tak właściwie wszystko może być połączone właśnie z takim określeniem – nie tylko elementy męskiej garderoby, ale i albumy, filmy, czy nawet spotkania oraz styl. Jeśli więc chodzi o styl – czym się on charakteryzuje? Z jakimi cechami powinniśmy kojarzyć styl sartorialny w kontekście mody męskiej?

Cechy stylu sartorialnego

W dość dużym uproszczeniu styl sartorialny to połączenie elegancji, szykowności oraz na pewien sposób nonszalancji. Polega on na łączeniu klasycznych rozwiązań, interpretowanych na własny sposób, nie wychodząc przy tym ze standardowo obowiązujących zasad z męską elegancją i szyciem na miarę. Innymi słowy prawdziwy sartorialista doskonale potrafi poruszać się w tematach mody męskiej – są one mu bardzo dobrze znane i przez niego rozumiane, dzięki czemu poprzez ubrania wyraża swoją osobowość oraz wyróżnia się. Mężczyzna taki doskonale dopasowuje się do reguł, wie jakie dodatki oraz połączenia ubrań są właściwe w danej porze, miejscu, czy okazji. Elegancka odzież sartorialna opiera się przede wszystkim na wyrażaniu siebie oraz własnego „ja” poprzez styl. Co absolutnie nie należy utożsamiać z jednorazowym uszyciem na przykład garnituru aby wcisnąć się w ramy wymaganego dresscodu. Sartorialista to pasjonat, zaś sartorialiści to cała grupa pasjonatów – mężczyzn którzy posiadają unikatowy styl i przywiązują do niego ogromną wagę.

Ubrania sartorialne – czyli właściwie jakie?

Mężczyźni zafascynowani wspomnianym już stylem sartorialnym bez wątpienia największą uwagę przywiązują do koszul męskich oraz spodni. Spodnie są inspirowane przede wszystkim latami dwudziestymi, w których sylwetka musiała zostać szczególnie wytaliowana. Spodnie więc posiadały podwyższony stan i były przedłużane szerokim pasem u góry, który zapinał się z boku lub z tyłu na guziki. Nie mogło w nich zabraknąć również zegarkowej kieszonki i szerokich nogawek zakończonych mankietem. Obecnie sartorialiści mają do wyboru różne wykończenia nogawki – zarówno wykonanie mankietu, jak i standardowe zawinięcie do środka końca nogawki. Inspiracje inspiracjami ale to nie wszystko… Ubrania sartorialne to przede wszystkim wykonanie z tkanin i materiałów z najwyższej Pólki – zazwyczaj więc jest to len, świetnie sprawdzający się w gorące dni, a także niebanalny krój, podkreślający indywidualność każdego faceta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.